Yeni doğan bebek nasıl giydirilmeli?

Yeni doğmuş bebeklerin kıyafetleri cildin havalanmasını sağlayan, teri emen ve tüysüz pamuklu kumaşlardan olmasına dikkat edilmelidir.

Yumuşak, az dikişli ve mümkün olduğu kadar üzerinde metal veya sert parçalar bulundurmamasına özen gösterilmeli. İlk aylarda iç giyim için deriler tercih edilebilir. İlk aylarda şapka eldiven ve çorap mutlaka giydirilmelidir. Bebeklerin elleri ve ayakları genellikle soğuk olacağından üşüyüp üşümediği göğüs veya sırtından gözlenmelidir.

Bebekler yetişkinlere göre bir kat daha fazla giydirilmeli ve yatarken de üstünün örtülmesi uygun olur. Elbise bebeğin hareketlerini sınırlandırmamalı. Bebeklerin kundaklanması bebeğin nefes almasını ve kalça kemiğinin gelişimini engelleyebilir.

Emzirirken tutmayı kolaylaştırmak için bebeğin kolları örtülecek şekilde zayıf giydirilebilir. Bebeğe her temas öncesi ellerin temiz olduğundan emin olunmalıdır.

Bebek için en uygun ortam sıcaklığı yeni doğan döneminde 24 derece ile 26 derece, sonraki dönemde 22-24 derece arasıdır. Bebekler 2-3 aylık olana kadar ısı değişikliklerinden çabuk etkilenirler. Açık kapı ve pencerelerden hava akımı olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bebek ısıtıcı ve kaloriferlere çok yakın yatırılmamalıdır. Odanın güneş alması, her gün en az 15 dakika havalandırılması gerekir. Bu havalandırmayı hava kirliliğinin az olduğu saatte yapılması uygundur.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git