Yeni doğan bebeklerin ölüm riskini artıran nedenler

Uzmanlara göre Dünyada 77 milyon yeni doğan bebek doğumdan sonraki ilk bir saat içinde anne sütü kabul etmiyor. Çocuk ne kadar geç anne sütü emmeye başlarsa onun ölüm riski o kadar artıyor.

Uzmanlara göre, çocuk doğumundan sonra emzirmeye 2-23 saat geç başlarsa, onun ilk 28 günde ölme riski yüzde 40 artıyor, gecikme 24 saatten fazla olursa, bu risk 80 oranında yükselebiliyor.

Çocuk doktorlarına göre, doğumundan sonraki ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenen çocukların başka bir besine ihtiyacı yoktur. Bağırsakların güçlendirilmesi, sindirimin rahat olması için anne sütünün önemi büyüktür.

Çocuk doktorlarına göre doğumdan sonra annenin süt bezlerinden salgılanan sarımsı renkteki ilk süt olan “ağız sütü” nün mutlaka çocuğa verilmelidir.

Çocuğa ilk olarak tatlı su, yapay çocuk gıdası, inek sütü ve diğer besinlerin verilmesi doğru değildir. Bu tür besinler çocukta tokluk hissi yaratır, çocuğun emme gücünü azaltır, anne sütünün gelmesine engel olur. Doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde çocuklar annenin göğsüne konmalı ve emme sağlanmalıdır. Çocuğun belli saatlerde değil, acıktıkça yemesi daha iyidir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git