Hamile Kadınlar

Yeni doğan düşük kilolu bebekler ne zaman kilo alırlar?

Yeni doğan düşük kilolu bebekler ne zaman kilo alırlar?

Yeni doğan düşük kilolu bebekler ne zaman kilo alırlar?

Yeni doğan bir bebeğin normal kilosu genelde 3 kilo 400 gram olarak kabul edilmektedir. Gebelik döneminde yapılan tetikler sonucunda bebeğin sağlıklı olduğu ve bazı nedenlerden düşük kilolu olduğunu öğrenen ebeveynler bir telaşa bürünürler. Doğum gerçekleştiğinde ise zayıf ve cılız bebeklerini gördüklerinde kaygıları ve üzüntüleri bir kat daha artmaktadır. Bezende tam tersi olabilir.

Gebelik döneminde bebeğin normal kilolu olduğunu öğrenen anne ve babalar çok mutlu olurlar. Doğumdan sonra normal kilolu olan bebek daha sonra bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Zayıf ve cılız ve hatta çok düşük kilolu doğan bebek de bazen hiçbir rahatsızlık olmayabilir. Burada önemli olan asıl konu bebeğin çok kilolu veya düşük kilolu olması değildir. Asıl konu çocuğun her yönüyle çok sağlıklı olmasıdır.

Burada tüm kilolu bebeklerin sağlıksız olduğunu ve tüm düşük kilolu bebeklerin çok sağlıklı olduğunu savunmuyoruz. Burada sizler anlatmak istediğimiz şey yeni doğan bebeğin kilolarına bakarak anne ve baba olarak kendinize çok dert ederek üzülmeyin. Düşük kilolu bebekler ne zaman kilo alırlar ? konusunu merak ettiyseniz mutlaka konun tamamını okuyun. Çünkü yapılan araştırmalar bu konuda üzülmemeniz gerektiği yönündedir.

Yapılan araştırmalarda yeni doğan ve kilosu düşük olan bebekler yaklaşık 13 ay sonra normal kilolu doğan yaşıtlarıyla aynı kiloya ulaştığı gözlendi. Bu konuda İngiliz bilim adamları, “Pediatrics” adlı dergisinde yayımlanan araştırma sonucu, ebeveynlerin doğumun ilk aylarından itibaren sık kilo alamayan bebekleri için endişelenmemeleri gerektiğini söylediler. Bristol bölgesinde 1990 tarihinde 11 bin 499 çocuğun katıldığı bir araştırmanın verilerini inceleyen bilim adamları, ilk doğdukları haftadan 8 haftaya kadar yavaş kilo alan 507 bebeğin kilo alma konusunda arayı hızla kapattığı sonucuna vardılar. 9 aylık doğan ve 8. Haftada olan 480 bebeğin de yaklaşık 7 yaşına kadar yavaş kilo almaya başlandığı ve zaman ilerledikçe 13 yaşına geldiğinde yaşıtlarıyla aynı kiloya ulaştığı vurguladılar.

Yapılan araştırmalarda gayet sağlıklı olan ve hiçbir sağlık problemi olmadığı halde anne ve babaların düşük kilolu oldukları için endişelenmeye hiç gerek olmadığını ve bu çocukların kilo alsınlar diye çok kalori içeren mamalarla beslenmemeleri gerektiği konusunda uyardılar. 1 yaşına kadar kazanılan beslenme alışkanlıklarının ileride kilo alımı konusunda belirleyici olduğunu belirten bilim adamları, çok kalorili yiyeceklerle beslenen bebeklerin daha sonra obez olma riskinin artabileceğini dikkati çektiler.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.