Yeni doğmuş bebeğin cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Yeni doğmuş bebeğin bakımı sanıldığı gibi ne çok kolay ve ne de çok zor değildir. Bilgili ve tecrübeli anne için bebek bakımı kolay olurken Tecrübesi ve bu konuda bilgisi olmayan anneler için de zor olabiliyor. Yeni doğmuş bebeklerin derileri çok ince, hassas oluyor ve kolayca zarar görebilir. Bu nedenle ebeveynler bu konuda çok dikkatli olmalıdırlar. Bebeğin cildinin hasarı onda bir takım hastalıkların ortaya çıkmasına da yol açabilir.

Doğuştan bir – iki gün sonra bebeğin derisi kuru olur. Eklem yerlerde ise deri kıvrılmaları veya çatlaklar olabilir. Bu nedenle alerjik etki göstermeyen losyonlar veya sırf bebekler için tasarlanmış losyon ve yağlardan kullanarak bebeğinizin cildini gün boyunca bir – iki kez nemlendirmelisiniz. .

Bazı yağlar sırf bebekler için olmasına rağmen, yeni doğmuş bebeklerin cildine onları doğrudan sürmek onlarda alerjik reaksiyonun oluşmasına neden olabilir. Bebek yağlarının kullanılması haftada bir kere yapılması en uygunudur.

Doğumdan sonra bebeğinizin cildinde uçları sarı – beyaz veya kırmızı renkte olan lekeler ve kızarıklar olabilir. Bunu bebeğin vücudunun çeşitli yerlerinde görebilirsiniz. Bebeğinizde bu tip lekeler veya kızarıklar varsa, merak etmeyin. Onlar yaklaşık bir hafta veya on gün içinde geçip gidiyor. Eğer bu süre içinde yok olmazsa veya aksine, sayısı giderek daha da artarsa ​​, bu takdirde mutlaka doktora başvurmalısınız.

Yeni doğmuş bebeklerde pişik de sık sık kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Onların önlemek için bebeğinize süt vermeden önce kontrol edin ve eğer ihtiyaç varsa, bezini değiştirin. Anne sütü ile bol beslenen bebeklerde pişikler nadiren oluyor. Ancak değişilmeyen bezler kaldıkça bebeklerde bu tür rahatsızlıklara neden oluyor. Bu nedenle bebeğinizin bezlerini sık sık kontrol edilmeli ve önem arz eden ihtiyaç gibi değiştirmelisiniz. Eğer bebeğinizde pişikler yara olmaya başladıysa, o zaman bezini her değiştirmede mutlaka pişik kremlerini kullanmalısınız. Eğer krem etki etmez ve pişik gittikçe artarsa ​​, bu zaman mutlaka doktorla istişare etmeli ve bebeğinizi muayeneden geçirmelisiniz. Hekim hangi krem veya ilacı yazsa, onu mutlaka bebeğinizin cildine vurmalısınız.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git