Yeşillikler çocukların beyin gelişimine olumlu etkiliyor

Barselona’da yapılan yeni araştırmalar, yeşillikler çocukların beyninin gelişimine olumlu etkiliyor. Yeşillikler çocuklarda dikkat ve beynin çalışmasını artırır.

Araştırmaya 253 öğrenci katıldı. Onlara manyetik-rezonans tomografisi yapıldı. Çocukları, ayrıca dikkat ve hafızanın çalışmasını kontrol amacıyla bilgisayar testinden geçirirdiler.  Yeşillikler çevresinde bulunan evlerde yaşayan ilkokul öğrencilerinde beynin belli bölümlerinde beyaz ve gri maddeler fazla olduğu gözlemlendi.

Bu özelliklerin gelişmiş kognitif fonksiyonlara (bellek, dikkat, , irade, güven) ilgili vardı. Yeşillikler çevresinde yaşayan çocuklarda beyaz ve gri madde hacminin maksimum artması onlarda hafızanın çalışması ve dikkatsizlik oranının azalması ile ilgiliydi.

Uzmanların göre, yeşillikler psikoloji için faydalıdır. Onlar yaratıcılığın ve araştırma faaliyetlerinin gelişimini uyarır. Ayrıca yeşillik çok olan bölgelerde hava kirliliği ve gürültü daha düşük seviyededir ki, bu da doğrudan çocukların beynini etkiliyor.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git